2018 елның ноябрь аенда Яр Чаллы шәһәрендә традицион IV Машина төзелеше кластеры форумы узачак

2018 елның 12 октябре, җомга

2018 елның 14-15 ноябрендә көннәрендә ТР Яр Чаллы шәһәрендә традициягә әйләнгән "Сәнәгатьтә цифрлы трансформация. Халыкара тәҗрибә һәм Россия практикасы» форумы узачак.

Форумны Татарстан Республикасының инвестицион үсеш агентлыгы Татарстан Республикасы машина төзелеше кластеры һәм «ИННОКАМ " Кама инновацияле территориаль-җитештерү кластерының  ярдәме белән оештыра.

2018 елда машина төзелеше кластер форумының төп темасы-сәнәгатьтә цифрлы трансформация буенча халыкара тәҗрибә һәм Россия тәҗрибәсе, ә төп темадан килеп чыга торган форумның максаты – сәнәгатьне цифрлаштыруның иң яхшы дөньякүләм һәм Россия тәҗрибәсен тапшыру, машина төзелеше тармагы, чиктәш тармаклар үсешенең макрорегиональ стратегиясен формалаштыру һәм Россия территориясендә кооперация инвестиция проектларын гамәлгә ашыру.

Чара кысаларында инновацияләргә дәүләт һәм дәүләтнеке булмаган ярдәм күрсәтү һәм бизнесны үстерү, субконтрактация һәм кооперация, робототехника өлкәсендә яңа базарлар һәм аларны куллану мөмкинлекләре мәсьәләләре каралачак.

Машина төзелеше кластер форумында катнашуга Россия Федерациясе субъектлары һәм муниципалитетлары, Россия Федерациясе һәм чит илләр министрлыклары һәм ведомстволары җитәкчеләре, Татарстан Республикасы Премьер-министры Алексей Песошин, Чаллы шәһәре мэры Наил Мәһдиев, сәнәгать предприятиеләре, инжиниринг үзәкләре, югары белем бирү йортлары җитәкчеләре һәм башкалар чакырулы.

Форум ике көн дәвам итәчәк. Беренче эш көнендә берничә тематик чара һәм түгәрәк өстәл булачак, аларда катнашучылар тармакның перспективалары һәм проблемалары турында фикер алышачак, шул исәптән «Цифрлы трансформация. Сәнәгатьтә төп элементлар» пленар утырыш һәм «Сәнәгатьтә инновацияләргә дәүләт ярдәме», “Сәнәгатьне цифрлаштыру” Субконтрактация һәм предприятиеләр арасында хезмәттәшлек", “Сәнәгать робот техникасы. Яңа базарлар. Куллану мөмкинлекләре”, “Җитештерү программалары һәм кооперацияләре белән идарә итү", “Сәнәгатьтә аддитив технологияләр. Халыкара һәм Россия тәҗрибәсе” исемле түгәрәк өстәлләр  узачак, шулай ук Россиянең иң эре корпорацияләренең берсе үз товарын тәкъдим  итү көне үткәрәчәк.

Форумның икенче көнендә «КАМАЗ» ГАҖ заводына, «Алабуга» махсус икътисадый зонасы FordSollersи «Барс Технолоджи»,  предприятиеләренә,  «Мастер» Кама индустриаль паркы предприятиеләре – «КОРА» ДК һәм «Машдеталь»заводы, «КОМ» ДК, «ПРОФТЕРМО " заводы танышу сәфәрләре планлаштырылган.