Айрат Хәйруллин: «Конкурс авыл хуҗалыгында эшләүче яшьләр өчен стимул булачак»

2018 елның 16 ноябре, җомга

16-17 ноябрьдә «2014-2020 елларга Татарстан Республикасы Авыл яшьләре» ярдәмче программасын гамәлгә ашыру кысаларында «Татарстан Республикасы Аграр яшьләр берләшмәсе " төбәк иҗтимагый оешмасыТатарстан Республикасы Авыл хуҗалыгы һәм азык-төлек министрлыгы белән берлектә агросәнәгать комплексының яшь хезмәткәрләре арасында «Һөнәре буенча иң яхшы» һөнәри осталык конкурсы уздыра.

Чара иң яхшы хезмәткәрләрне ачыклау, аларга ярдәм итү һәм бүләкләү, шулай ук һөнәри осталыкны күтәрү максатыннан үткәрелә.

Конкурс «Иң яхшы инженер-механик», «Иң яхшы агроном», «Иң яхшы бухгалтер-икътисадчы», «Иң яхшы механизатор», «Иң яхшы ветеринария табибы», «Иң яхшы машина белән сыер саву операторы», «Иң яхшы зоотехник», "Иң яхшы терлекче-бозау караучы" номинацияләр буенча үткәрелә.

Быел яңа номинация – терлек үрчетү технологы (эре мөгезле терлекләрне ясалма орлыкландыру буенча оператор).

Дәүләт Думасы депутаты һәм «Россия авылы» проекты координаторы Айрат Хәйруллин билгеләп үткәнчә, бүген көтүлек җитештерү буенча яшь кадрлар әзерләү актуаль юнәлешләрнең берсе. Ноябрь башында Россия Президенты Владимир Владимирович Путин Хөкүмәткә 25 декабрьгә кадәр эре мөгезле терлекләрнең генетик потенциалын үстерү, селекция һәм майлы, яшелчә культуралары орлыкчылык буенча ярдәмче программа эшләргә йөкләмә бирде, дип сөйләде спикер.

"Хәзерге вакытта Россиядә шактый продуктив терлек бар инде, әмма ул чит илдән кертелгән, яки чит ил үгезләреннән җитештерелгән. Бу яхшыртучы үгезләрне әзерләүнең шактый озак циклы белән бәйле», - дип аңлатты Айрат Хәйруллин куелган бурычларның асылын.

"Хәзерге вакытта Россиядә эшләүче ясалма орлыкландыру станцияләре үз үгезләренең эш нәтиҗәләрен тикшерми. Аларның күбесе чит илдә сатып алынган үгезләр - җитештерүчеләр белән горурлана, әмма әле аларның нәселен куллану нәрсәгә китерәчәге анализланмаган.

Билгеле, генетик материал җитештерү-ул озак эш һәм кыйммәтле ләззәт, шуңа күрә Россия терлекчеләренә яхшыртучы үгезләрнең генетик материалын, нигездә, чит илләрдә сатып алырга туры килә», - дип йомгаклады Дәүләт Думасының Аграр мәсьәләләр комитеты рәисе урынбасары Айрат Хәйруллин.

"Хәзер безнең өчен авыл хуҗалыгында эшләүче яшьләрне җәлеп итү һәм кызыксындыру бик мөһим. Конкурс авыл хуҗалыгы һөнәрләренең абруен күтәрергә, Татарстанда тармакның алга таба уңышлы үсешенә этәргеч булырга тиеш», - дип ышаныч белдерде авыл территорияләрен торгызуга юнәлдерелгән проект координаторы.

Шуны да билгеләп үтәргә кирәк, конкурста җиңүчеләр катнашучы дипломнары һәм һәр номинациядә акчалата сертификатлар белән бүләкләнәчәкләр. Призлы урыннарны алмаган катнашучыларга конкурста катнашу турында диплом һәм кызыксындыру бүләге – 2000 сум бирелә.