Салым ташламаларын куллану мәсьәләләре буенча төп үзгәрешләр.

2019 елның 11 марты, дүшәмбе

Физик затларның милек салымнарын 2019 елда (2018 елның салым чорында) исәпләп чыгарганда кулланыла.

а) җир салымы буенча салым исәпләре.

28.12.2017 Россия Президенты «Россия Федерациясе Салым кодексының беренче һәм икенче өлешләренә һәм Россия Федерациясенең аерым закон актларына үзгәрешләр кертү турында " 436-ФЗ номерлы Федераль законга кул куйды.

Закон тарафыннан җир участогының 600 кв.м мәйданындагы кадастр бәясен киметүче салым исәпләре кертелә (алга таба – исәп). Әйтик, әгәр участок мәйданы 6 сутыйдан артык булмаса, салым салынмаячак, ә участок мәйданы 6 сутыйдан артып китсә – салым калган мәйдан өчен исәпләнәчәк.

Хисап Россия Федерациясе Салым кодексының 391 ст.5 пунктында күрсәтелгән затлар категорияләре өчен (Советлар Союзы, Россия Федерациясе Геройлары, I һәм II группа инвалидлар, балачактан инвалид балалар, Бөек Ватан сугышы һәм сугыш хәрәкәтләре ветераннары һәм башкалар), шулай ук пенсионерлар өчен кулланыла.

Хисап җир кишәрлеге өчен җир кишәрлегеннән файдалану төренә һәм урнашу урыннарына бәйсез рәвештә «ташламалы» сайлау буенча кулланыла. Салым органына тотып калуларны, сайлап алынган җир участогы турында хәбәрнамәне кулланырга хокукы булган салым түләүче тарафыннан салым суммасының максималь исәпләнгән бер җир кишәрлегенә карата хисап бирелә.

2018 елда беренче тапкыр «ташламалы» категория статусын алган затлар (мәсәлән, пенсионерлар, сугыш хәрәкәтләре ветераннары һәм тдп.), 2018 елда җир салымын исәпләгәндә тотып калынган акчаны куллану өчен теләсә кайсы салым инспекциясенә әлеге ташламаны бирү турында гариза белән мөрәҗәгать итә алалар.

б) салым түләүчеләр өчен бердәм авыл хуҗалыгы салымын куллану хокукы чикләнгән.

Авыл хуҗалыгы товар җитештерүчеләре өчен салым салуның тиешле системасы (Россия Федерациясе НК 346.1 статьясы) билгеләп үткәнчә, Бердәм авыл хуҗалыгы салымын түләүчеләр булган шәхси эшмәкәрләр физик затлар милкенә салым түләү бурычларыннан (эшкуарлык эшчәнлеген гамәлгә ашыру өчен кулланыла торган мөлкәткә карата) азат ителә.

2018 елның 27 ноябрендәге 335-ФЗ номерлы Федераль закон (2 статьяның 57 пункты) нигезендә Россия Федерациясе НК күрсәтелгән нормаларына үзгәрешләр кертелде, алар нигезендә шәхси эшмәкәрләр бары тик авыл хуҗалыгы продукциясен җитештергәндә, әлеге продукцияне башлангыч һәм аннан соң (сәнәгать) эшкәрткәндә һәм реализацияләгәндә, шулай ук авыл хуҗалыгы товар җитештерүчеләре тарафыннан хезмәт күрсәткәндә эшмәкәрлек эшчәнлеге өчен кулланыла торган мөлкәтне генә «ташлама» ала.

Физик затларның милек салымнарын исәпләгәндә 2020 елда (2019 елның салым чорында) кулланыла.

а) пенсия яшенә җиткән гражданнар өчен яңа салым ташламалары.

30.10.2018 Россия Президенты «Россия Федерациясе Салым кодексының икенче өлешендәге 391 һәм 407 статьяларына үзгәрешләр кертү турында " 378-ФЗ номерлы Федераль законга кул куйды.

Закон 2019 елдан башлап планлаштырылган гражданнарның төрле категорияләре өчен, шул исәптән социаль пенсия билгеләнгән яки вакытыннан алда пенсиягә чыккан очракта, физик затларга өстәмә социаль гарантияләрне тәэмин итү өчен эшләнде.

Закон 2019 елның 1 гыйнварыннан "пенсия яше" категориясенә кергән кешеләргәкүчемсез милеккә салым салганда 31.12.2018 елга билгеләнгән РФ законнары белән билгеләнгән пенсия билгеләү шартлары нигезендә федераль ташламаларны саклап калуны күздә тота.

Закон нигезендә, күрсәтелгән затлар 2019 елдан кадастр бәясе күләменә салым тотып калынган салым рәвешендәге җир салымы ташламасына (РФ НК 391 статьясы) һәм физик затларның милкенә салым буенча билгеле бер төр объект буенча түләүдән азат итү рәвешендә (РФ НК 407 статьясы) ия булачак.

2019 елның салым чоры өчен ташламалар хокукын файдалану өчен 2019 ел дәвамында пенсия яшенә кадәрге затларга теләсә кайсы салым инспекциясенә РПФ тарафыннан бирелгән документлар-нигезләрне күрсәтеп салым ташламалары бирү турында гариза белән мөрәҗәгать итәргә кирәк.

б) гомуми файдаланудагы федераль автомобиль юлларына китерелгән зыянны каплау хисабына түләү алу системасының транспорт чаралары реестрында теркәлгән 12 тоннадан артык рөхсәт ителгән транспорт салымы буенча федераль ташламаларга карата Россия Федерациясе Салым кодексы нигезләмәләренең гамәлдә булуын туктату.

2010 елның 1 гыйнварыннан Россия Федерациясе Салым Кодексының 361.1 статьясындагы 1, 2 пунктларының (2016 елның 3 июлендәге 249-ФЗ номерлы Федераль закон редакциясендә) гамәлдә булуы туктатыла, алар нигезендә транспорт салымы буенча салым салынудан, рөхсәт ителгән һәр транспорт чарасына карата, әгәр түләү алу системасының транспорт чаралары реестрында теркәлгән максималь массасы рөхсәт ителгән, федераль әһәмияттәге гомуми файдаланудагы автомобиль юлларына китерелгән зыянны каплау исәбенә түләү суммасы транспорт чаралары белән, мондый транспорт чарасына карата салым чорында түләнгән максималь күплеге әлеге салым чоры өчен исәпләнгән салым суммасыннан артып китә яисә тигез булса.