Ришат Хәбипов: фермерлар үз хезмәтләре белән хөрмәт һәм танылу алдылар.

2019 елның 20 марты, чәршәмбе

"Министрлыкның төп бурычы-кече һәм урта бизнес белән шөгыльләнү өчен уңайлы шартлар тудырып, авыл халкының эшлекле активлыгын арттыру", - дип билгеләп үтте министр урынбасары.

"Бик күп инициативалы гражданнар бар, алар җиргә ныклап тотындылар, КФХ, бөтен гаиләләре белән кордылар, кайчагында династияләр авыл бизнесы белән шөгыльләнәләр. Иң нәтиҗәле бизнес- сатарга яки балаларга мирас итеп калдырырга мөмкин, диләр. Нәкъ менә фермерларның икенче, өченче буын балалары авылда уңышлы эшләвен дәвам итәләр. Бу инде аерым яшәү рәвеше. Алар үз хезмәтләре белән хөрмәт  алдылар. Аларны һәр авылда торгызу бурычы", - дип өстәде Ришат Хәбипов.

Республикада кече формалар үсешенә зур күләмле дәүләт ярдәме ярдәм итә – бу ел саен 2 млрд. сумнан артык. Ярдәм нигезендә - фермерларга һәм кооперативларга грантлар (2018 ел). - 878 млн. сум), шәхси ярдәмче хуҗалыкларга субсидияләр (2018 ел). - 528 млн. сум). Яшь фермерларга ярдәм итү, гаилә фермаларын үстерү программалары буенча 7 ел эчендә 991 крестьян-фермер хуҗалыгы грант отты 2018 елда 562 млн. сумлык 170 крестьян-фермер хуҗалыгы грант отты.

Эшмәкәрләр дә үз тәҗрибәләре белән уртаклаштылар. Әтнә районыннан Илсөяр Габделхакова гаилә бизнесының 20 еллык тәҗрибәсе турында сөйләде. «Нульдән башладык. Иске йөк машинасы сатып алдык һәм иң кирәкле әйберләрне ерак авылларга йөртә башладылар. Бүген инде 4 кибет һәм үз камыр ризыклары белән кондитер цехы бар. Балалар да, оныклар да бердәм булып эшлибез, уртак бизнеска яңалыклар кертеп, ярдәм итәләр», - ди Илсөяр Габделхакова. Аларның гаиләсе, чыннан да, хезмәттә тәрбиянең лаеклы үрнәге.

Казанга кошчылык белән шөгыльләнүче Башкортстаннан Илфат Әхмәтшин да килде. Бизнес ачылуга аны төбәктә кошчылык продукциясенә зур ихтыяҗ этәрде. "Башлау бик авыр булды, бөтен табыш бизнесны үстерүгә керткән, дәүләт тарафыннан ярдәм бөтенләй юк иде, - ди ул, - хәзер фермерлар өчен менә дигән шартлар тудырылган, дәүләтнең реаль ярдәме бар. Бүген аның хуҗалыгында 8 500 каз һәм 3 500 мускат үрдәк бар.

Тукай районыннан Минталип Минеханов үз тәҗрибәсе турында гына түгел, гомумән районның фермер хуҗалыклары үсеше турында да сөйләде. Ярдәм итүләре өчен ул Татарстан Республикасы Президенты Рөстәм Миңнехановка, Татарстан Республикасы Премьер-министры урынбасары – Татарстан Республикасы Авыл хуҗалыгы һәм азык-төлек министры Марат Әхмәтовка һәм аның урынбасары Ришат Хәбиповка рәхмәт белдерде. "Көннең теләсә кайсы вакытында, хәтта ял көннәрендә дә министрлыкка үз проблемалары белән мөрәҗәгать итәргә мөмкин, - дип билгеләп үтте Мингалип Минеханов.