Эшмәкәрлек эшчәнлеге алып барылмаса да иминият взносларын түләргә туры киләчәк!!!

2019 елның 8 мае, чәршәмбе

2017 елның 1 гыйнварыннан иминият взнослары белән идарә итү, шул исәптән түләүчеләр булып шәхси эшмәкәрләр, адвокатлар, Медиаторлар, нотариуслар, арбитраж идарәчеләр, Бәяләүчеләр, патент сыналган һәм Россия Федерациясе законнарында билгеләнгән тәртиптә шәхси практика белән шөгыльләнүче башка затлар (алга таба – ИП) теркәлгән түләүләр белән идарә итә.

Фиксацияләнгән түләүләрне исәпләү шәхси эшмәкәр буларак физик затның исәпкә куелган көннән алып эшчәнлеген туктатуны теркәү датасына кадәр башкарыла. Иминият взносларын түләү бурычы эшмәкәрлек эшчәнлеге алып барылуга бәйле түгел. 2019 елга билгеләнгән түләүләр суммасы. 36 238 сум тәшкил итә:

• мәҗбүри пенсия иминиятенә-29 354 сум;

* мәҗбүри медицина иминиятенә-6 884 сум.

Түләү вакыты 31.12. 2019 кадәр

Игътибар итегез!!! Билгеләнгән срокта түләнмәгән очракта: пенялар исәпләнә, банклардагы счетларга арест салына, бурыч суммасы суд приставларына түләтүгә тапшырыла, чит илгә чыгу  чикләнә.

Шуңа күрә, әгәр эшмәкәрлек эшчәнлеге алып барылмаса, киләчәктә иминият взнослары буенча бурыч күләме артмасын өчен, ашыгыч рәвештә ШЭне ябарга кирәк. Бурыч булу шәхси эшмәкәрлекне  "ябылу» өчен киртә түгел. Эшмәкәр статусын югалткан очракта физик зат шәхси эшмәкәр буларак үз эшчәнлеген башкарган чорда фиксацияләнгән түләүләрне түләү бурычы саклана. Димәк,  шәхси эшмәкәр салым органнарыннан исәптән иртәрәк  алынса, түләү өчен иминият взнослары күләме дә азрак булачак. Моның өчен физик зат тарафыннан шәхси эшмәкәр сыйфатында Р26001 формасы буенча эшчәнлек туктатылуны дәүләт теркәве турында гаризаны ТР буенча 18 нче номерлы Федераль салым хезмәте (Казан шәһәре, Кулагин урамы,1 нче йорт) яки электрон формада электрон имза булганда күп функцияле үзәк (КФҮ) бүлегенә  электрон формада бирергә кирәк. КФҮ аша мөрәҗәгать иткәндә яки электрон формада гариза җибәргәндә (көчәйтелгән квалификацияле электрон имза булганда) дәүләт пошлинасын түләү таләп ителми!