ЦИФРЛЫ ТЕЛЕВИДЕНИЕГӘ КҮЧҮ

2019 елның 20 сентябре, җомга

2019 елның 14 октябрендә Татарстан Республикасында цифрлы телевидениегә тулы масштаблы күчү көтелә, аның кысаларында аналоглы эфир телетапшырулары өзеләчәк. Әгәр сез телевизор экраннарында Беренче, Россия 1, НТВ, 5 Канал логотибы белән янәшә Беренче канал экраннарында «А» хәрефен күрәсез икән, сез аналог телетапшыруын карыйсыз дигән сүз.

Цифрлы телевидениегә күчү кысаларында сезгә түбәндәгеләрне эшләргә кирәк:.

Цифрлы телевидениегә күчү кысаларында сезгә түбәндәгеләрне эшләргә кирәк:

- Әгәр телевизор хуплый цифрлы стандарт-DVB-Т2, ягъни карау өчен каналларны цифрлы форматта антенна тоташтырырга.

- Әгәр телевизор кирәкле цифрлы Стандартны туры килмәсә, антенна DVB-T2 стандарты приставкасына, ә приставка телевизорга тоташтырыла. Приставка кинескоплы иске телевизорларга һәм яңа яссы телевизорларының кайбер модельләренә, гадәттә, 2013 елга кадәр чыкканнарга кирәк.

Хуплый микән сезнең телевизор цифрлы стандарт DVB-Т2 ачыкларга ике ысул бар:

- Телевизор паспортында DVB-T2 язулары булуны карарга. Әгәр Сан 2 ахырында юк, язылган гади DVB-Т-димәк, сезнең телевизор түгел хуплый кирәкле кабул итү форматы цифрлы телевидение.

- Марка һәм интернеттагы характеристикалар модельләрен табу, эзләү кырында сезнең телевизор моделен күрсәтү дә җитә. "Барлык характеристикалар» төймәсенә басарга," сигнал кабул итү " пунктын табарга кирәк. Шул очракта, кайчан сезнең телевизор гамәлгә ашыра ярдәм Стандарт цифрлы эфирных тапшырулар, киресенчә, әлеге пункт булырга тиеш язылган-DVB-Т/Т2 MPEG4.

Цифрлы эфир телетапшыруларын карау өчен теләсә кайсы телевизорга всеволновая антенна кирәк, ул аналоговый, шулай ук цифрлы эфир телевидениесе (всеволновая) сигналын кабул итә. Цифрлы форматта бушлай 20 Гомумроссия телеканалы эшли: Беренче канал, Россия 1, Матч, НТВ, Пятый канал, Россия К, Россия 24, Карусель, ОТР, Рент ТВ, ТВЦ, Спас, СТС, Домашний, ТВ3, Пятница, Звезда, Мир, ТНТ и МУЗ ТВ. Региональ телеканаллар шулай ук аналоглы форматта тапшыруларын дәвам итәчәк һәм халык аларны бөтендулкынлы антенна куллану аркасында үз телевизорларында карый алачак.

Цифрлы эфир телевидениесенә күчү кабельле телевидениенең, IP телевидение, спутник телевидениесенең түләүле челтәрләренә тоташтырылган абонентларга, шулай ук эфир телетапшыруларының абонентларына кагылмаячак. Хәзерге вакытта Татарстан Республикасында 157 торак пункт бар, алар цифрлы эфир телетапшыруларын колачлау зонасыннан читтә. Әлеге торак пунктларда яшәүчеләргә спутник телевидениесе җиһазлары урнаштырырга кирәк булачак. Алар өчен спутник телевидениесе операторы челтәрләрендә 20 Гомумроссия каналын карау бушлай булачак.

Цифрлы эфир телетапшырулар зонасыннан читтә урнашкан торак пунктлар исемлеге белән Татарстан Республикасы мәгълүматлаштыру һәм элемтә министрлыгының рәсми сайтында файдалы сылтама бүлегендә танышырга мөмкин: цифрлы телевидениегә ничек кушылырга?

Хәзерге вакытта Татарстан Республикасы Хөкүмәте тарафыннан торак пунктларда цифрлы эфир телетапшырулары зонасыннан читтә спутник телевидениесе җиһазларын сатып алу һәм монтажлау чыгымнарын Татарстан Республикасында билгеләнгән яшәү минимумыннан артмаган гаиләләр өчен компенсацияләү буенча кайбер чаралар эшләнә. Сорауларга җаваплар: цифрлы эфир телетапшыруында нинди каналлар эшли? Нинди җиһазлар кирәк? Кайда сатып алырга приставку? Ничек тоташтырырга? Ничек настроить җиһазлар? Татарстан Республикасы мәгълүматлаштыру һәм элемтә министрлыгының рәсми сайтында түбәндәге сылтама буенча танышырга була: «ничек цифрлы телевидениегә тоташтырылачак?" йә 8-800-220-20-02 номеры буенча бердәм мәгълүмат үзәгенә сораулар бирергә.