2019 елның 23 июле, сишәмбе

Россельхознадзорның Татарстан Республикасы буенча идарәсе һәм Татарстан Республикасы Министрлар Кабинетының Баш ветеринария идарәсе агымдагы елның июлендә Ульяновск өлкәсе территориясендә африка дуңгызлар чумасы буенча эпизоотик хәлнең начарлануы турында хәбәр итә. Африка чумасы вирусы белән зарарланган инфекциянең чыганагы кабан дуңгызлары булып тора.

Чуаш Республикасы Россельхознадзор һәм Ульяновск өлкәсе һәм Агентлык баш ветеринария мәгълүматы буенча АЧС вирусы ачыкланган:

- 2019 нчы елның 9 нчы июлендә  Ульяновск өлкәсенең Барыш районы Сурские Вершины авылы, Яңа урамының  23 нче йорт шәхси ярдәмче хуҗалыгы территориясендә һәм Ульяновск өлкәсенең Сурские Вершины авылы, Барыш районы янындагы «Сурские вершины» региональ әһәмияттәге дәүләт заказнигында;

- 2019 нчы елның 17 нче июлендә Ульяновск өлкәсе Кузоватово районы Кузоватово авылы, Көньяк микрорайон, 33, Кузоватово авыл җирлекләре Царев в. Н.шәхси ярдәмче хуҗалыгы территориясендә.

Шуңа бәйле рәвештә, Идарә Россия Федерациясенең имин булмаган субъектларыннан АЧС кертмәү буенча төгәл чаралар күрергә киңәш итә. Имин булмаган төбәктән дуңгызчылык продукциясен кертүне контрольдә тотуны көчәйтергә