Һөнәри керемгә салым түләүчеләр белән юридик затларның эше турында

2019 елның 14 октябре, дүшәмбе

"Федераль әһәмияттәге Мәскәү шәһәрендә, Мәскәү һәм Калуга өлкәләрендә, шулай ук Татарстан Республикасында (Татарстан Республикасында) "Һөнәри керемгә салым" махсус салым режимын билгеләү буенча эксперимент үткәрү турында" 2018 нче елның 27 нче ноябрендәге 422-ФЗ номерлы Федераль закон (алга таба - " Һөнәри керемгә салым") - № 422-ФЗ номерлы Федераль Закон физик затларга,  товарлар, эшләр, хезмәт күрсәтүләр сатканда, һөнәри керемгә 4% ставка буенча һәм юридик затларга товарлар, эшләр, хезмәт күрсәтүләр сатканда 6% ставка буенча салым түләп, шәхси эшмәкәр сыйфатында дәүләт теркәвеннән башка эшмәкәрлек эшчәнлеге белән шөгыльләнү мөмкинлеге бирде.

Һөнәри керемгә салым түләүче (алга таба-ҺКС салым түләүче) хезмәт күрсәтергә, эшләр башкарырга, товарларны юридик затка, яки шәхси эшкуарга, заказчылар күрсәтелгән физик затларның эш бирүчеләре яки элеккеге эш бирүчеләре булмаган очракта (422-ФЗ номерлы законның 6 статьясындагы 2 өлешенең 8 пунктчасы) сатарга хокуклы.

Юридик затларның  ҺКС салым түләүчеләре белән хезмәттәшлегендә гражданлык законнары нормаларына таянып эш итәргә кирәк, алар нигезендә алыш-бирешләрне телдән яки язмача, гадәти килешүгә яки нотариус катнашында рәсмиләштерергә мөмкин. Әгәр килешү кичекмәстән үтәлсә, килешү телдән дә төзелергә мөмкин. Бу очракта килешү төзү заказчы тарафыннан күрсәтелгән хезмәтләр өчен акча түләү белән расланачак. Юридик затлар тарафыннан товарлар, эшләр, хезмәтләр өчен акча күчергәндә түләү документларын рәсмиләштерү гомумкабул ителгән тәртиптә башкарыла.

Исәп-хисап ясаганда ҺКС башкаручы-салым түләүче компания-заказчыга «Минем салым» кушымтасында формалашкан чекны (422-ФЗ номерлы законның 14 статьясындагы 1 өлеше) формалаштырырга һәм тапшырырга тиеш. Чекта товарның, эшләрнең, хезмәтләрнең һәм юридик затның яки шәхси эшмәкәрнең исеме кебек белешмәләр бар. Бу документ юридик затның чыгымнарын раслаучы документ булып тора. Чекны юридик затка исәпләү вакытында тапшырыла, әгәр бу исәп-хисап акча белән яисә электрон түләү чараларын кулланып башкарылган булса (422-ФЗ номерлы законның 14 статьясындагы 3 өлеше). Исәпләүнең башка рәвешләре булганда, чек түләү башкарылган айдан соң килүче айның 9 числосына кадәр тапшырыла (422-ФЗ номерлы законның 14 статьясындагы 2 өлеше).

ҺКС түләүче физик зат белән килешү төзегәнче, аның, чыннан да, НПД салым түләүче булуына инанырга кирәк. Моның өчен физик заттан «Мой налог» кушымтасыннан Өземтә соратып алырга мөмкин, анда аны ҺКС түләүче сыйфатында теркәү турында актуаль мәгълүмат булачак яисә Федераль салым хезмәте npd.nalog.ru. сайтында теркәлү фактын мөстәкыйль рәвештә тикшерергә мөмкин.

Документларны рәсмиләштерү турында тулырак мәгълүмат Россия Федераль салым хезмәтенең 20.02.2009 № СД-4-3/2899@ "һөнәри керемгә салым куллану турында"гы хатында китерелгән.