Әлки районында авыл хуҗалыгы предприятиесе хезмәткәрләре өчен шәхси торак йортларның тулы бер урамын төзеделәр

2020 елның 10 сентябре, пәнҗешәмбе

«Хузангай» авыл хуҗалыгы предприятиесе белгечләренең 20 гаиләсе яңа йортларга күченде. Шуларның 12се-яшь белгечләр
Татарстан Президенты каршындагы Дәүләт торак фонды Әлки районының Сиктермә-Хузангай авылында чираттагы 20 йорт төзүне тәмамлады. Йортлар "арендалы торак" программасы буенча төзелгән, ул Татарстанда 2016 елда ТР Президенты Рөстәм Миңнеханов инициативасы буенча эшли башлады. Әлеге программаның максатларының берсе-чакырылган белгечләрне ташламалы аренда шартларында торак белән тәэмин итү .
Гаиләләр яңа кирпеч йортларда (72 кв.м. һәркайсы) ремонт, индивидуаль җылыту һәм үзәкләштерелгән су белән тәэмин итү белән яшәячәк. Шулай ук барлык йортларда да сантехника, кирәкле счетчиклар, датчиклар һәм янгын сигнализациясе урнаштырылган.
«Хузангай» җирле авыл хуҗалыгы предприятиесе белгечләре һәм эшчеләр гаиләләре өчен йортлар Дәүләт торак фонды инвестицияләре хисабына төзелгән. «Хузангай» хуҗалыгы да үз хезмәткәрләренең торак шартларын яхшыртуда катнашты: газификация, җир участокларының проект-смета документациясен һәм йортларга су белән тәэмин итү челтәрләрен 1,5 млн.сумга түләде.
Сүз уңаенда, алдагы елларда, 2016 елдан 2018 елга кадәр, Сиктермә-Хузангайда 18 гаилә Дәүләт торак фондының торак программаларыннан файдаланган инде. Аларның 17сендә аренда шартларында шул ук «Хузангай» агропредприятиесе хезмәткәрләре яши, ә бер йорт ятим балаларны торак белән тәэмин итү программасы буенча ятимгә тапшырылды.
"Арендалы торак программасы белгечләрнең хезмәт мобильлеген тәэмин итүгә, аларны үстерү һәм карьера үсеше мөмкинлекләренә ярдәм итә. "Хузангай" агросәнәгать предприятиесе хезмәткәрләре өчен төзелгән йортлар да моңа ачык мисал булып тора", - дип сөйләде Дәүләт торак фондының башкарма директоры Марат Зарипов.
Ул шулай ук соңгы 4 елда республика районнарында һәм шәһәрләрендә «аренда торагы» программасыннан 5 меңнән артык гаилә файдалануын билгеләп үтте.
Татарстан Республикасы Авыл хуҗалыгы һәм азык-төлек министрлыгы хәбәр иткәнчә, 2020 елдан шулай ук «авыл территорияләрен комплекслы үстерү» федераль программасы эшли башлады, аның буенча Татарстанда барлык авыл территорияләрендә яшәүчеләр үзләренең торак шартларын яхшырта алачак.

Белешмә:
«Хузангай» җәмгыяте – 2000 елда оешкан, үсемлекчелек һәм терлекчелек белән уңышлы шөгыльләнүче республиканың иң эре аграр компанияләренең берсе. Татарстан Республикасы Әлки муниципаль районының Сиктермә-Хузангай авылында җәмгыятьнең 18 мең гектарга якын сөрү җире бар.
Хәзерге вакытта хуҗалыкта 4265 мең баш мөгезле эре терлек бар, шуларның 3473 се – сыерлар. 2020 елның 7 аенда 6120 тонна сөт, 78 тоннага якын ит җитештерелгән.
18 мең гектарга якын мәйданда хуҗалык бөртекле культуралар, азык өчен кукуруз, көнбагыш һәм башка күп кенә культуралар үстерә.
Предприятие җитәкчелеге җитештерү турында гына түгел, хезмәт шартлары һәм хезмәткәрләрне торак белән тәэмин итү мәсьәләләре турында да кайгырта.