Татарстанда Җир һәм күчемсез милек турында Бердәм мәгълүмат ресурсын булдыру буенча экспериментны тормышка ашыру барышында ачыкланган проблемалар эшләнәчәк

2021 елның 30 апреле, җомга

Бу максат белән республикага эш төркеме килде, аның составына Росреестр, Федераль кадастр палатасы, Төзелеш министрлыгы, геодезия, картография һәм ИПД вәкилләре керде.

Татарстан Республикасы буенча Росреестр идарәсе мәйданчыгында узган киңәшмәләрдә катнашучылар үз алларына куйган максимум максимум бурыч – «берәмтекләп» проблеманы чишү һәм дөрес методологик чишелеш табу.

Татарстан Республикасы Президенты ярдәмчесе Рөстәм Мерзакреев ЕИР булдыру буенча экспериментны гамәлгә ашыру барышында Татарстанда табылган төп проблемаларны хәбәр итте. Ул куйган сорауларның периметры киң һәм күптөрлелеге-күчемсез милекнең Бердәм дәүләт реестрына (РФ субъектлары, муниципаль берәмлекләр, торак пунктлар, территориаль зоналар һ.б.) кертүдән башлап, күчемсез милек объектларын теркәү буенча хокук иясе вазыйфасының булмавы турындагы мәсьәләне карауга кадәр. Шулай ук эшлекле очрашулар барышында Татарстан Республикасы территориясендә актуаль бердәм электрон картографик нигез булдыру мәсьәләсе дә каралды.

ЕИРны тормышка ашыруның мөһим этабы булып чикләр турында мәгълүматлар кертү тора. Әмма чикләр керткәндә, аерым алганда, торак пунктларда, ЕГРНда кыенлыклар туа. Киңәшмәдә катнашучылар теләсә кайсы муниципаль берәмлеккә үзләренең генераль планнарын эшләү мөмкинлеген бирергә кирәк дигән фикергә килделәр. Әлеге хокук закон дәрәҗәсендә беркетелергә тиеш, ә моның өчен РФ Шәһәр төзелеше кодексына тиешле төзәтмәләр кертергә кирәк.

Торак пунктларның, территориаль зоналарның һәм башка объектларның чикләре турындагы мәгълүматларны бердәм дәүләт реестрына керткәндә, документларны әзерләгәндә барлыкка килгән мәсьәлә дә кискен тора. Киңәшмәдә катнашучылар җир кишәрлекләре яки башка чикләр белән кисешүне алдан тикшерү өчен Росреестр порталында (кадастр инженерының шәхси кабинетында) өстәмә сервис булдыру мөмкинлеген карарга тәкъдим иттеләр. Хәзерге вакытта бу процесс бик күп вакыт таләп итә, шуңа күрә аны автоматлаштырырга кирәк.

ЕИР булдыру буенча экспериментны тормышка ашыруның кыска вакытын исәпкә алып, барлык билгеләнгән проблемалар буенча да җентекләп һәм оператив рәвештә эшләп бетерү турында Карар кабул ителде. Чөнки моның ни дәрәҗәдә тиз башкарылуына күчемсез милекнең бердәм дәүләт реестрын кирәкле мәгълүматлар белән тутыру тизлеге һәм сыйфаты бәйле, һәм, ахыр чиктә, Татарстан территориясендә дә, тулаем Россия Федерациясендә ЕИР булдыру буенча экспериментны тормышка ашыруның уңышлы булуы.