Татарстан Республикасында территориясендә метеорология күренешләренең интенсивлыгы турында консультация – кисәтү

2022 елның 12 июле, сишәмбе

Хөрмәтле гражданнар!

«Татарстан Республикасы гидрометеорология һәм әйләнә-тирә мохитне мониторинглау идарәсе» ФДБУннән түбәндәгеләр керә:

2022 елның 13 июле 11 сәгатьтән 20 сәгатькә кадәр метеорологик күренешләренең интенсивлыгы турында  консультация

2022 елның 13 июлендә Татарстан  Республикасы территориясендә һәм  Казанда урыны-урыны белән яшенле  яңгыр, 17-22 м/с тизлектә кыска вакытлы  җил, аерым районнарда көчле яңгыр  һәм боз көтелә.

Татарстан Республикасы буенча Русия ГТХМ Баш идарәсе халыкка тәкъдим итә:

Җил көчәйгәндә:

1. Биналардан чыгу мөмкинлеген  чикләргә һәм өйдә калырга  киңәш итәбез. Балаларны игътибарсыз  калдырмаска кирәк.

2. Әгәр көчле җил сезне  урамда тотса, без җир асты  юлларына яки подъездларга сыенырга  киңәш итәбез. Сез өй диварлары  янындагы көчле җилдән яшерергә  тиеш түгел, чөнки шифер һәм  башка түбә материаллары түбәләрдән  төшәргә мөмкин. Бу шулай ук  җәмәгать транспорт тукталышларына, бетмәгән биналарга кагыла.

3. Урамда игълан такталарыннан, билге такталарыннан, юл билгеләреннән, электр линияләреннән ерак торыгыз.

4. Зур агачлар янында  тормагыз, шулай ук алар янындагы  парк машиналары - җил өзелгән  ботаклар бик куркыныч булырга  мөмкин.

5. Көчле җилдә электр  линиясе астында тору һәм өзелгән  электр чыбыкларына кадәр бару  үлемгә китерә.

6. Хәвеф-хәтәр өске кат  тәрәзәләреннән төшкән ватылган  пыяла, шулай ук җил искән түбә  һәм штукатур бизәлеш элементлары  булырга мөмкин. Төзелеш яки ремонт  астында булган биналар янында  шундый ук куркыныч арта.

7. Өйләрнең барлык тәрәзәләре  дә бик ябык булырга тиеш, балконнан  һәм логиядән төшеп калган  әйберләр чыгарылырга тиеш.

8. Торак яки эш урынындагы  тәрәзәләрдән мөмкин кадәр ерак  торыгыз.

Яшен вакытында:

Әгәр дә Сез велосипедта яки мотоциклда яшенле яңгыр явып китсә, һичшиксез, хәрәкәтне туктатыгыз һәм үз транспорт чарагыздан якынча 30 метр ераклыкта яшенне кичерегез. Автомобильдә йөрүне дә дәвам итәргә кирәкми, чөнки электроника эшендә ватылулар булырга мөмкин. Туктарга, машинаның тәрәзәләрен ябарга һәм яшен беткәнне көтәргә кирәк.

Әгәр яшен  вакытында сез ачык урында булсагыз, мөмкин булганча түбәнрәк җиргә ятырга киңәш ителә. Сезнең янәшәгездә елга, күл яки буаның булмавы мөһим, чөнки су – яхшы үткәрүче, ә яшен сугу сулыктан 100 метр радиуста тарала.

Машина йөртүчеләргә  юл хәрәкәте вакытында игътибарлы  булырга кирәк.

Җәяүлеләргә автотрассалар аша чыкканда һәм алар янында булганда аеруча сак булырга кирәк.

Мөмкин булганда, ерак араларга сәфәрләрдән баш тартыгыз.

Игътибарлы һәм сак булыгыз!

Берәр проблема килеп чыкса, сез һәрвакыт бердәнбер ашыгыч шалтырату номерына мөрәҗәгать итә аласыз - "101,112". Шалтыратулар тәүлек әйләнәсендә кабул ителә, телефоннан һәм кәрәзле телефоннан бушлай