2024 елның 5 апреле, җомга

Хөрмәтле гражданнар! «Татарстан Республикасының гидрометеорология һәм әйләнә-тирә мохитне мониторинглау идарәсе» ФДБУ түбәндәгеләрне кабул итте:

Консультация - метеорология күренешләренең интенсивлыгы турында кисәтү
18 сәгатьтән. 5 апрельдән 09 сәгатькә кадәр. 6 апрель, 2024 ел.
5 апрель киче, төнлә һәм иртән 6 апрельдә Татарстан Республикасы территориясендә һәм Казанда урыны белән көтелә:
- төньяк-көнчыгыш җилнең көчәюе 15 м/с ка кадәр;
- юлларда бозлавык ясала.

Россия Гадәттән тыш хәлләр министрлыгының Татарстан Республикасы буенча Баш идарәсе киңәш итә:

Җил көчәйгәндә:

1. Биналардан чыгуны чикләргә, биналарда булырга киңәш итәбез. Балаларны карамыйча калдыру мөһим.

2. Әгәр көчле җил Сезне урамда очратса, җир асты кичүләрендә яисә биналарның подъездларында яшеренергә киңәш итәбез. Көчле җилдән йортларның стеналары янында качарга кирәкми, чөнки түбәләрдән шиферның һәм башка канлы материалларның төшүе мөмкин. Бу бит җәмәгать транспорты тукталышларына, төзелеп бетмәгән биналарга карый.

3. Урамда реклама щитларыннан, вывескалардан, юл билгеләреннән, электр тапшыру линияләреннән ераграк торырга кирәк.

4. Эре агачлар янында булырга, шулай ук алар белән янәшә автотранспорт - җил белән киселгән ботаклар зур куркыныч тудыра ала.

5. Көчле җил вакытында электр тапшыру линиясе астында тору һәм өзелгән электр үткәргечләренә якын килү куркыныч тудыра

6. Куркынычны өске катларның тәрәзәләреннән төшкән ватык пыялалар, шулай ук түбә элементлары һәм җил белән өзелгән искиткеч декор тәкъдим итә ала. Мондый куркыныч төзелә торган яки ремонтлана торган биналар тирәсендә арта.

7. Йортларның барлык тәрәзәләрен дә тыгыз итеп ябарга, балконнардан һәм көймәдән тышка коелырга мөмкин булган предметларны алып куярга кирәк.

8. Торак яки эш бинасында мөмкин кадәр ераграк торырга кирәк.

Бозлык вакытында:

Сак кына хәрәкәт итегез, ашыкмыйча гына, өслекнең тигезсезлеген исәпкә алып, бөтен табанга басыгыз. Өлкән кешеләргә резин накорник яки очланган шиплар белән махсус таяк кулланырга киңәш ителә. Әгәр Сез таеп китсәгез, төшегез биеклеген киметү өчен утырыгыз.

Мөмкин булганда, ерак араларга сәфәрләрдән баш тартыгыз.

Җәяүлеләргә урамны җәяүлеләр кичүе билгеләнгән урында гына кисеп чыгарга киңәш ителә. Йөгерүче транспорт алдында юл йөгермәскә, чөнки машинаның тормоз юлы шома юл белән каплану аркасында автомобиль шактый арта. Транспорт агымына каршы гына хәрәкәт итәргә. Киемнәрдә яктылык кайтаручы элементларны кулланырга.

Машина йөртүчеләргә:

1. Автомобильдә хәрәкәт иткәндә мондый шартларда артык үзгәртеп корулардан, узып китүләрдән, узып китүләрдән баш тарту;

2. Автомобильнең техник торышына, аеруча тормоз системасына, шиннарның торышына игътибар итәргә;

3. Кисәк тормозлардан качарга, кирәк булса, тизлекне салмак кына киметергә кирәк;

4. Сезнең арттан хәрәкәт итүче автомобиль йөртүчеләрне кисәтүче сигнал биреп, тормоз педаленә берничә тапкыр басарга кирәк;

5. Бөтен оптика эш хәлендә булырга тиеш;

6. Хәрәкәтле урыннарда, мәктәпләр янында, чатларда һәм күперләрдә, шулай ук борылышларда һәм төшүләрдә куркынычсызлыкны тәэмин итә торган тизлек белән хәрәкәт итәргә.

Җәяүлеләргә киңәш ителә:

1. Урамнар һәм юллар чыкканда чиктән тыш игътибарлы булу

2. Урамны җәяүлеләр кичүе билгеләнгән урында гына кисеп чыгарга, шуны истә тотарга: күз күреме җитәрлек булмаганлыктан һәм юлларның шуып төшүе аркасында машина йөртүчегә транспорт чарасын туктату өчен күбрәк вакыт кирәк;

3. Юл өлешен күчерү өчен, мөмкин булганча, җир өсте яисә җир өсте җәяүлеләр кичүләрен генә файдаланырга;

4. Хәрәкәтле транспорт алдында юл йөгермәскә;

5. Транспорт агымына каршы гына хәрәкәт итәргә.

Россия Гадәттән тыш хәлләр министрлыгының ТР буенча Баш идарәсенең "Ышаныч телефоны" 8 (843) 288-46-96.

(Россия Гадәттән тыш хәлләр министрлыгының ТР буенча Баш идарәсе сайтының "Оператив мәгълүмат" бүлегенә актив интернет-сылтама мәҗбүри!)

Фото архивтан.

Теләсә нинди бәла-каза очрагында сез һәрвакыт ашыгыч хезмәтләрне чакыруның бердәм номерына - "112" номерына мөрәҗәгать итә аласыз. Шалтыратулар тәүлек буе һәм шәһәр һәм мобиль телефоннардан бушлай кабул ителә