Бруцеллез. Ветеринария документларыннан башка авыл хуҗалыгы терлекләре заводы тыела.

2024 елның 6 апреле, шимбә

Бруцеллез - йогышлы авыру, ул вакытта кешенең төрле органнары һәм организм системалары зарарлана, нигездә, лимфоид тукыма, терәк-хәрәкәт аппараты һәм нерв системасы. Тиешле дәвалау булмаса, авыру катлаулану китереп чыгарырга һәм инвалидлыкка китерергә мөмкин.
Йорт хайваннары - сыерлар, кәҗәләр, сарыклар, дуңгызлар - авыру чыганагы. Этләр һәм куяннар авырый ала. Күбесенчә авыл җирлегендә яшәүчеләр, нигездә, терлекчелек фермаларында эшләүчеләр интегә. Бруцеллез гадәттән тыш йогышлы, тире микротравмалары аша үтеп керә, кан белән капланган тышчалар бөтен организмга тарала. 1 - 2 елдан кабат йоктыру мөмкин, ягъни иммунитет озакка сузылмый.
2023 елда Татарстан Республикасында 30 еллык тәнәфестән соң республиканың Яңа Чишмә һәм Әтнә районнарында урнашкан эре терлекчелек хуҗалыкларында бруцеллезның 2 учагы ачыкланган. Мөгезле эре терлектән фермаларның 13 хезмәткәре йоктырган.

В текущем году бруцеллез животных выявлен в личных подсобных и крестьянских (фермерских) хозяйствах Кайбицкого и Зеленодольского районов.
Бруцеллез у домашних животных, в основном, проявляется абортами, рождением мертвого или нежизнеспособного приплода. При появлении таких признаков следует незамедлительно обратиться в ветеринарную службу.
Необходимо иметь ввиду, что возбудитель болезни сохраняется в молоке до 10 календарных дней, сливочном масле – до 35 календарных дней, в тушах до 60 календарных дней, в шерсти – до 120 календарных дней. Молоко, молочные продукты, мясо от заболевших животных без соответствующей термической обработки употреблять нельзя. Все заболевшие животные подлежат убою в специальном предприятии, расположенном в Республике Дагестан.

Прокурор тикшерүләре күрсәткәнчә, бруцеллез учаклары барлыкка килүнең төп сәбәбе булып эре мөгезле терлекләрне килеп чыгышы территориясен характерлаучы һәм хайваннарның ветеринария-санитария торышын, аларның килеп чыгышы территорияләренең эпизоотик иминлеген характерлаучы ветеринария документларыннан башка сатып алу (кайтару) тора. Икенче сәбәп - эре мөгезле терлекләрне карантинлаштыру, мәҗбүри профилактик чаралар үткәрмәү һәм хайваннарны диагностикалау буенча чаралар күрелмәү.
Шулай итеп, үз хуҗалыкларында авыл хуҗалыгы хайваннарын карап тотуны планлаштыручы яисә карауны планлаштыручы физик һәм юридик затларга Россия Федерациясе Законының 14.05.1993 № 4979-1 «Ветеринария турында» 4979-1 номерлы 13 статьясы нигезендә хайваннарны ташу яисә көтү федераль дәүләт ветеринария контролен (күзәтчелеген) гамәлгә ашыручы органнар белән килештерелгән һәм хайваннар авырулары килеп чыгуны һәм таралуны кисәтү таләпләрен үтәгән хәлдә башкарылырга тиеш.

«Ветеринария турында» 1993 елның 14 маендагы 4979-1 номерлы Россия Федерациясе Законының 18 статьясы нигезендә терлекләрне тоту һәм алардан файдалану өчен аларның хуҗалары җаваплы, ә ветеринария-санитария ягыннан терлекләрдән чыккан продукцияне - әлеге продукцияне җитештерүчеләр - чыгарган өчен. Хайваннар һәм терлекчелек продукциясе җитештерүчеләр терлекләрне ташу һәм сую, терлекчелек продукциясен эшкәртү, саклау һәм сату буенча билгеләнгән ветеринария-санитария кагыйдәләрен үтәргә тиеш.

«Ветеринария турында» 1993 елның 14 маендагы 4979-1 номерлы Россия Федерациясе Законының 1, 7 ст. 2.3 ст. нигезендә эре һәм вак терлек ветеринария документлары белән озатылырга тиешле контроль документлар исемлегенә кертелгән, аларны рәсмиләштерү рәвеше һәм тәртибе ветеринария кагыйдәләре белән билгеләнә.

Россия Федерациясе Авыл хуҗалыгы министрлыгының 2020 елның 21 октябрендәге 622 номерлы боерыгы белән расланган эре мөгезле терлекләрне үрчетү, үстерү һәм сату максатларында аның ветеринария кагыйдәләре белән эш итү җайга салынды, Хуҗалыкларны һәм предприятиеләрне комплектлау өчен шәхси производстводагы клиник сәламәт мөгезле эре терлек, шулай ук башка Хуҗалыклардан һәм Предприятияләрдән кергән хайваннар, терлекләрнең авыру урыннарында, шул исәптән кеше һәм хайваннар өчен уртак булган авырулар буенча, терлекләрне җитештерү урыннарының (чыгышлый) ветеринария белән тәэмин итүен раслый торган ветеринария документлары булганда рөхсәт ителә.
Моннан тыш, Хуҗалыкка һәм Предприятиегә китерелә торган хайваннар идентификация һәм идентификация, карантинлаштыру, ягъни башка хайваннардан аерымланган килеш исәпләнергә һәм диагностик тикшеренүләргә, йогышлы авыруларга каршы вакцинацияләргә һәм эшкәртүләргә тиеш.
Закон таләпләрен үтәмәгән өчен административ һәм җинаять җаваплылыгы билгеләнгән.

Татар табигатьне саклау
районара прокуратура