2020 елның 1 сентябрендә Татарстан Республикасы территориясендә гадәттән тыш хәлләр булуына һәм көчәюенә көндәлек оператив фараз

2020 елның 31 августы, дүшәмбе

"Татарстан Республикасы Гидрометеорология һәм әйләнә - тирә мохитне күзәтү идарәсе" ФДБУ мәгълүматлары буенча, 1 сентябрьгә Татарстан Республикасы буенча куркыныч һәм начар метеорологик күренешләр көтелми.

Татарстан Республикасы территориясендә урманнарның югары янгын куркынычы турында шторм кисәтү

2020 елның 1-10 сентябрендә Татарстан Республикасы территориясендә урыны белән урманнарның югары янгын куркынычы (4 класс) булыр дип көтелә.

1. Татарстан Республикасы буенча 2020 елның 1 сентябренә метеорологик хәл фаразы:

Алмашынучан болытлы һава. Күпчелек явым-төшемсез. Җил көньяк-көнбатыштан секундына 5-10 метр, көндез урыны белән көчәйгәндә 13м/с кадәр. Минималь һава температурасы төнлә +13..+18˚. Көндез максималь һава температурасы +26..+31˚.

Янгын вакытында нишләргә.

Янгын чыккан очракта 112 яки 01 телефоны аша хәбәр итегез. Барлык уңайлы ысулларны кулланып утны сүндерегез (ком, су, ут сүндергечләр һ.б.).

Эвакуация вакытында янган бүлмә һәм төтенле урыннарны, сулышны тоткарлап, борынын һәм авызын дымлы тукыма белән каплап, тиз генә үтегез.

Шартлау куркынычы янаганда, башны куллар белән каплап, тәрәзәләрдән, пыялалы ишекләрдән, баскычлардан ераккарак, корсакка ятыгыз.

Бензин, керосин һ. б. мичне кабызу бик куркыныч.

Мичне артык җылытмаска, җиһаз һәм башка янучан предметларны аңа якынкуймаска; киемне һәм башка янучан материалларны мичтә һәм янәшәсендә киптерү куркыныч.

Янучан материал саклана торган йорт, сарай, чорма һәм биналарда ачык ут кабызуны һәм куллануны булдырмаска.

Экстрен хезмәтләрнең автомобиль техникасы узу өчен йорт янындагы территориядә машина йөрү урынын капламаска.