Җылылык белән тәэмин итү, су белән тәэмин итү, ташландык суларны агызу, ККК белән эш итү өлкәләрендә мәгълүмат ачу стандартлары турында

2020 елның 16 сентябре, чәршәмбе

Җайга салынулы оешмалар тарафыннан мәгълүмат ачу стандартларын үтәү өлешендә дәүләт тарафыннан җайга салынулы бәяләр (тарифлар) өлкәсендә региональ дәүләт контролен (күзәтчелеген) гамәлгә ашыру кысаларында Татарстан Республикасы Тарифлар буенча Дәүләт комитеты (алга таба - Дәүләт комитеты) салкын су белән тәэмин итү, ташландык суларны агызу, җылылык белән тәэмин итү, кайнар су белән тәэмин итү, каты коммуналь калдыклар белән эш итү өлкәсендә, мәгълүмат ачу стандартларын үз вакытында ачу зарурилыгы турында искә төшерә. Мәгълүмат бирүнең составы, тәртибе, сроклары һәм вакыты Россия Федерациясе Хөкүмәте карарлары белән расланган Мәгълүмат ачу стандартлары белән билгеләнгән: - су белән тәэмин итү һәм ташландык суларны агызу өлкәсендә - «Су белән тәэмин итү һәм ташландык суларны агызу өлкәсендә мәгълүмат ачу стандартлары турында» 2013.17.01, 6№; - җылылык белән тәэмин итү өлкәсендә - «Җылылык белән тәэмин итүче оешмалар, җылылык челтәрләре оешмалары һәм җайга салу органнары тарафыннан мәгълүмат ачу стандартлары турында» 05.07.2013.05.07, ел, 570 №; – каты коммуналь калдыклар белән эш итү өлкәсендә (алга таба -ККК белән эш итү)"Каты коммуналь калдыклар белән эш итү өлкәсендә мәгълүматны ачу стандартларын раслау турында"2016.21.06, 564№ . Мәгълүмат ачу стандартларын үтәү мәсьәләсе буенча норматив хокукый актлар белән дәүләт комитетының www.kt.tatarstan.ru рәсми сайтының «Эшчәнлек " → «Мәгълүматны ачу» бүлеге ("Норматив хокукый документлар»бүлекчәсе) танышырга  мөмкин. Мәгълүмат «Бердәм мәгълүмати-аналитик система «Федераль җайга салу органы – региональ җайга салу органнары – җайга салу субъектлары»федераль дәүләт мәгълүмат системасында урнаштыру юлы белән мәҗбүри тәртиптә ачылырга тиеш. Системага тоташу тәртибе белән дәүләт комитетының рәсми www.kt.tatarstan.ru сайтында танышырга мөмкин "  « Документлар» →  «ЕИАС»  бүлегендә танышырга мөмкин.

Дәүләт комитеты шуны искә төшерә: ККК белән эш итү өлкәсендә эшчәнлек алып баручы оешмаларга мәгълүмат ачу стандартлары нигезендә, җайга салынулы оешманың чираттагы хисап чорына ККК белән эш итү өлкәсендә чик тарифларны җайга салу форматында FAS.JKH.OPEN.INFO.REQUEST.TKO (мәгълүмат ачу вакыты – каты көнкүреш калдыклары белән эш итү өлкәсендә чик тарифларны билгеләү турында гариза тапшырган көннән соң 10 календарь көн эчендә) тәкъдиме турында мәгълүмат ачарга кирәк. Дәүләт комитеты Сезнең игътибарыгызны Россия Федерациясе законнарында билгеләнгән мәгълүмат ачу стандартларын тайпылышсыз үтәү кирәклегенә юнәлтә. Мәгълүмат ачу стандартларын үтәүне региональ дәүләт контроле (күзәтчелеге) дәүләт комитеты тарафыннан мәгълүматны системалы күзәтү һәм анализлау, шулай ук җайга салынулы оешмаларга карата планлы һәм планнан тыш тикшерүләр рәвешендә гамәлгә ашырыла.

Россия Федерациясе кодексының административ хокук бозулар турында табигый монополияләр субъектлары, каты коммуналь калдыклар, җылылык белән тәэмин итүче оешмалар белән эш итү буенча операторлар, төбәк операторлары тарафыннан җайга салына торган эшчәнлек турында мәгълүматны ачуның билгеләнгән стандартларын бозу турындагы 19.8.1 ст.1 өлеше нигезендә оешмалар вазыйфаи затларга биш меңнән егерме мең сумга кадәр, юридик затларга йөз меңнән биш йөз мең сумга кадәр административ штраф салуга китерә.   Шундый ук административ хокук бозу өчен элек административ җәзага тартылган вазыйфаи зат тарафыннан административ хокук бозу кылган өчен бер елдан өч елга кадәр дисквалификациягә китерә.