Артык түләнгән дәүләт пошлинасын киләчәк килешү хисабына кулланырга мөмкин

2021 елның 31 марты, чәршәмбе

Татарстан Росреестры түбәндәгеләрне хәбәр итә: күчемсез милек белән хокукларны һәм алыш-бирешләрне дәүләт теркәвенә алган өчен дәүләт пошлинасын кирәгеннән артык түләгән гражданнар соңрак түләгән суммадан файдалана ала.

Еш кына төрле ситуацияләр була, мөрәҗәгать итүче торакны сатарга яки киресенчә - милек хокукын теркәү аны туктату турында гариза биргән килешүнең икенче ягы ниятләрен үзгәртү аркасында мөмкин түгел. Шуңа да карамастан, алыш-бирешләр башкарганда мөрәҗәгать итүчеләр дәүләт пошлинасын түләгәндә законда каралганга караганда күбрәк сумманы кертә торган вәзгыять еш очрый.

Мондый очракларда нишләргә?

Татарстан Республикасы буенча Росреестр идарәсе җитәкчесе урынбасары, Лилия Борһанова болай аңлата: «Түләүче күчемсез мөлкәткә хокукны теркәү өчен дәүләт пошлинасы суммасы исәбеннән артык түләнгән (түләтелгән) пошлина алырга хокуклы, ягъни дәгъва гаризасы биргән өчен түләнгән дәүләт пошлинасын күчемсез милеккә хокукны теркәү өчен дәүләт пошлинасы исәбенә алырга ярамый. Алдагы күчемсез милек белән операцияләр исәбенә арттырып түләү суммасын алу өчен мөрәҗәгать итүчегә дәүләт пошлинасын түләгән көннән соң өч ел дәвамында юридик әһәмиятле эш башкарган вәкаләтле органга ирекле рәвештә төзелгән гариза бирергә кирәк. Гаризага дәүләт пошлинасын түләү турындагы банкның чын билгесе булган квитанцияне һәм дәүләт пошлинасын зачет өчен нигез булып торган шартларны теркәргә кирәк».

Дәүләт пошлиналары буенча кирәкле бөтен мәгълүмат Татарстан Росреестрының rosreestr.tatarstan.ru рәсми сайтында Эшчәнлек бүлегендә - гражданнар һәм оешмалар өчен - Дәүләт пошлинасы урнаштырылган.