Әлки муниципаль районының Юл хәрәкәте иминлеге комиссиясенең киңәйтелгән утырышы булып узды

2022 елның 1 июле, җомга

2022 елның 1 яртыъеллыгы  йомгаклары буенча Әлки муниципаль  районында аварияләрнең торышы  һәм юл-транспорт һәлакәтләренең  сәбәпләрен бетерүгә юнәлдерелгән  чаралар турында Россия Эчке  эшләр министрлыгының Әлки районы  буенча ЮХИДИ бүлеге начальнигы  вазыйфаларын вакытлыча башкаручы  полиция капитаны Рәмзил Вәлиуллин  мәгълүмат бирде. 2022 елның 6 аенда  Әлки районы территориясендә 8 юл-транспорт  һәлакәте булган, аларда 2 кеше һәлак  булган һәм 9 кеше зыян күргән. Узган елның шул ук чорында 6 юл-транспорт һәлакәте булган, аларда 6 кеше зыян күргән.

Комиссия утырышында Әлки муниципаль районы Башкарма комитеты җитәкчесе вазыйфаларын башкаручы Сергей Балакирев, Россия Эчке эшләр министрлыгының Әлки районы буенча бүлекчәсе начальнигы полиция подполковнигы Ришат Насыйбуллин, Россия Эчке эшләр министрлыгының Әлки районы буенча ЮХИДИ бүлеге начальнигы вазыйфаларын вакытлыча башкаручы полиция капитаны Рәмзил Вәлиуллин, «Главтатдортранс» ДБУнең әйдәүче белгече Ранил Әюпов һәм Нурлат шәһәрендәге ДБДД территориаль идарәсе башлыгы урынбасары Альберт Гыйльфанов катнашты. Шулай ук БДД комиссиясе әгъзалары, мәктәп директорлары, мәктәпкәчә мәгариф учреждениеләре җитәкчеләре дә чакырылды.

«Юл хәрәкәте иминлеге» ДБУның Нурлат территориаль идарәсе башлыгы урынбасары Альберт Гыйльфанов балаларның юл-транспорт травматизмын профилактикалау турындагы доклад белән чыгыш ясады. Ул билгеләп үткәнчә, районда 2022 елның 1 яртыъеллыгында Әлки районы территориясендә балалар катнашында юл-транспорт һәлакәтләре теркәлмәгән. Әлки районында 2022 елның 6 ае эчендә юл хәрәкәте иминлеген пропагандалау һәм балалар арасында юл-транспорт имгәнүләрен профилактикалау буенча төрле чаралар оештырылды: мәктәпләрдә һәм балалар бакчаларында профилактик чаралар, ЮИД отрядларын булдыру көне, профилактик акцияләр, юл хәрәкәте иминлеге буенча ата-аналар җыелышларында һәм киңәшмәләрендә чыгышлар, юл хәрәкәте кагыйдәләре буенча иҗади конкурслар үткәрелде.

Утырышта “Әлки муниципаль районы мәгариф идарәсе” МКУ белгече Рузия Сәлахова чыгыш ясады. Ул балаларга ата-аналар контроленең мөһимлеген ассызыклады, чөнки мәгариф учреждениеләре ягыннан зур аңлату эшләре оештырыла. Моннан тыш, юлларда хәрәкәт куркынычсызлыгы буенча уку дәресләре дә үткәрелә. Ел саен мәктәпләрнең һәм балалар бакчаларының методик базасы ныгый бара.

Юл хәрәкәте иминлеген тәэмин итү буенча район комиссиясе рәисе вазыйфаларын башкаручы Сергей Балакирев утырышка йомгак ясады.