Авыл җирлекләрендә 280 дән артык КФҮ бүлекчәсе эшли.

2019 елның 10 июне, дүшәмбе

Төзелеш алып барырга рөхсәт  яки пенсия күләме турында белешмә алырга, туу турында таныклык яки СНИЛС рәсмиләштерергә, күчемсез милек белән алыш-биреш теркәргә – боларның барысын да район үзәгенә бармыйча гына эшләргә була.  1000нән артык кеше яшәгән барлык авыл җирлекләрендә КФҮ читтән торып кабул итү тәрәзәләре оештырган. Алар рәсми рәвештә КФҮнең территориаль аерымланган структур бүлекчәләре дип атала. Һәр районда шундый биштән 16га кадәр бүлекчәләр бар, ә алар республикада барлыгы 280 дән артык.

Ел башыннан алып, документларны рәсмиләштерү өчен, җирле үзидарә органнарына 20 меңнән артык кеше мөрәҗәгать иткән. Авылда пропискада, паспортлар алыштыру, күчемсез милек реестрыннан мәгълүматлар бирү белән бәйле хезмәтләргә ихтыяҗ аеруча зур.

"Ерактан торып кабул итү тәрәзәләре авыл җирлекләрендә билгеле бер график буенча эшлиләр һәм җирле администрация биналарында урнашалар. Хәзер график аларның эшчәнлеге режимы үзенчәлекләрен исәпкә алып үзгәртелде. Авыл халкына дәүләт хезмәте күрсәтү уңайлырак булыр дип ышанабыз, - дип сөйләде Татарстан Республикасында КФҮ ДБУ директоры Ленара Мозаффарова.  Сүз уңаеннан, әлеге структур бүлекчәгә конкрет документны рәсмиләштереп кенә калмыйча, консультация яки кирәкле мәгълүмат алу өчен дә мөрәҗәгать итәргә мөмкин», - дип аңлатты ул.

Тоспларның эш режимы белән учреждение сайтында танышырга мөмкин. Авыл җирлегендә яшәүче кеше алдан ук администрациягә мөрәҗәгать итә һәм конкрет хезмәт алу өчен гариза калдыра ала