КВЭ га каршы вакцинация.

2024 елның 27 марты, чәршәмбе

Татарстан Республикасы буенча Идарәсенең Нурлат, Аксубай, Әлки, Чирмешән районнарында территориаль бүлеге түбәндәгеләрне хәбәр итә.

1657 СанПиН бистәсе 3.3686-21 "Йогышлы авыруларны профилактикалау буенча санитар-эпидемиологик таләпләр" нигезендә махсус профилактика (план һәм эпидемия күрсәткечләре буенча) эпидемия күрсәткечләре буенча профилактик прививкалар календаре һәм медицина иммунобиологик препаратлар куллану буенча инструкцияләр нигезендә уздырыла.

Россия Федерациясе Сәламәтлек саклау министрлыгының 2021 елның 6 декабрендәге 1122н номерлы карарының 1660 СанПиН 3.3686-21 п.7 п. 2 нче кушымтасы нигезендә "Эпидемик күрсәткечләр буенча профилактик прививкаларның милли календарен, эпидемия күрсәткечләре буенча профилактик прививкалар календарен һәм профилактик прививкалар үткәрү тәртибен раслау турында" 2021 елның 6 декабрендәге 1122н номерлы Карарның 7нче кушымтасы нигезендә, КВЭ буенча хезмәт эшчәнлеге белән бәйле затларга, аерым алганда, урман хуҗалыгы, әзерләү, әзерләү, әзерләү, эшкәртү, геологик, тикшеренү, профилактик прививкалар ясау, дезекция ясау; урманнарны чистарту һәм чистарту эшләрен башкаруга бәйле затларга квартал эшләрен алып баралар.

1661 п. буенча КВЭ га каршы прививка ясаткан кеше вакцинация һәм 1 (яки аннан да күбрәк) ревакция алган зат санала. Вакциация курсы беренче һәм икенче прививкалар арасында 5-7 ай интервалы булган 2 нче эчкечелек инъекциясеннән тора (көз - яз). Көз - иммунизация үткәрә башлау өчен иң уңайлы вакыт. Әгәр курсны көз көне башласаң, ул тизләтелгән схема буенча түгел, ә талпан вируслы энцефалит белән авырудан ышанычлы саклый торган стандарт схема буенча узачак. Беренче прививканы октябрь-ноябрьдә эшләргә тәкъдим ителә, ә икенчесен март-апрельдә, ягъни талпаннарның сезонлы активлыгы булмаган чорда. Формалашкан иммунитетны саклап калу өчен вакцинация тәмамланганнан соң 1 ел узгач, ревакция үткәрергә кирәк. Алга таба вакциналар 3 ел саен кертелә.

Исегезгә төшерәбез, Әлки районы вируслы энцефалит таләбе буенча Татарстан Республикасының 30 административ территориясенең берсе булып тора. Моннан чыгып, "Йогышлы авыруларны профилактикалау буенча санитар-эпидемиологик таләпләр" СанПиН 3.3686-21, РФ Сәламәтлек саклау министрлыгының 2021 елның 6 декабрендәге 1122н номерлы "Эпидемия күрсәткечләре буенча профилактик прививкалар, профилактик прививкалар календарен һәм профилактик прививкалар уздыру тәртибен раслау турында" боерыгы нигезендә, Сезнең оешма хезмәткәрләренә эндемик территорияләрдә булу һәм һөнәри куркыныч төркеменә керүче шөгыльләр төре буенча кешеләр буларак, клещевый энцефалитка каршы профилактик прививкалар үткәрергә кирәк.