Татарстан Республикасы территориясендә метеорология күренешләренең интенсивлыгы турында консультация - кисәтү.

2021 елның 13 гыйнвары, чәршәмбе

2021 елның 13 гыйнваре, чәршәмбе

Хөрмәтле гражданнар! «Татарстан Республикасының гидрометеорология һәм әйләнә-тирә мохитне мониторинглау идарәсе» ФДБУ түбәндәгеләрне хәбәр итә:

2021 елның 13 гыйнварендә 18 сәгатьтән 15 гыйнвар 06 сәгатькә кадәр метеорологик күренешләренең интенсивлыгы турында  консультация – кисәтү

Татарстан Республикасы территориясендә һәм Казан шәһәрендә урыны белән көтелә:

- 13 гыйнвар кичендә һәм 14 гыйнварда төнлә томан;

- 14 гыйнварда иртән, 15 гыйнварда көндез һәм төнлә кар, буран, күз күреме 500-1000 метрга кадәр начарланып, көньяк-көнчыгыштан исүче җилнең тизлеге секундына 16 метрга кадәр җитәргә мөмкин, юлларда кар көртләре.

Татарстан Республикасы буенча Русия ГТХМ Баш идарәсе халыкка тәкъдим итә:

Буран вакытында:

Аяк киеме таймый торган һәм уңайлы булырга тиеш. Игътибар белән йөрегез, тигезсезлекне исәпкә алып, бөтен аякка басыгыз. Олы яшьтәгеләргә махсус таяк кулланырга киңәш ителә.

Ачык һавада эшләүчеләргә алар белән яхшы элемтә җиһазлары һәм навигация җайланмалары булырга киңәш ителә. Күренеш начарланса, җирдә юнәлешне югалтмас өчен чаралар күрелергә тиеш.

Кар бураннары һәм көчле җил барлык юл кулланучылары өчен җитди куркыныч тудыра. Машина йөртүчеләр туктаган вакытта тормозга әкренләп басарга кинэш ителэ. Тормозны торгызганда, тормоз педалын берничә тапкыр басыгыз, шуның белән сезнең артыгызда хәрәкәт итүче машина йөртүчеләрне кисәтүче сигнал бирегез. Машинаның техник торышына, аеруча тормоз системасына, шиналарның торышына игътибар итергә кирәк. Барлык оптика да эш тәртибендә булырга тиеш. Мөмкин булса ерак араларга сәяхәт итүдән сакланыгыз.

Жәяүлеләргә урамны билгеле җәяүлеләр кичүендә генә үтәргә киңәш итәләр. Хәрәкәтле машиналар алдында юлны кичмәгез кар белән капланган юл өслеге аркасында, машинаның тормоз аралыгы сизелерлек арта. Югары күренүчән күлмәк киеп яки чагылдыргыч элементларны киемгә бәйләргә киңәш ителә.

- машина йөртүчеләр өчен, кирәк булмаган очракта, торак пункт чикләренә барудан тыелырга, юлларда сак булырга, куркынычсыз ераклыкны сакларга, һава торышына туры китереп тизлек чикләрен сайларга. Аерым маневрлардан һәм кинәт тормоздан сакланырга һәм юл билгеләре күрсәтмәләрен, policeХИДИ хезмәткәрләренең таләпләрен һәм күрсәтмәләрен төгәл үтәргә кирәк.

- боз балык тоту җанатарлары начар күрү аркасында бозга чыкмаска тиеш. Бозга чыккач, аварияләрдән саклану өчен, һава торышын исәпкә алыгыз, яхшы элемтә җиһазлары, сезнең белән навигация җайланмалары бар, ялгыз балык тотмагыз;

Томан вакытында:

Томан юл хәрәкәтендә катнашучыларның барысына да җитди куркыныч тудыра.

Машина йөртүчеләргә машиналар арасындагы дистанцияне арттырырга, кинәт туктаулардан тыелып калырга кирәк. Тукталыш кирәк булганда тизлекне салмак кына киметергә. Туктаган вакытта Сезнең арттан хәрәкәт итүче автомобиль йөртүчеләрне кисәтү йөзеннән тормоз педаленә берничә тапкыр басып  сигнал бирергә. Автомобильнең техник торышына, бигрәк тә тормоз системасына, шиннарның торышына игътибар итәргә кирәк. Бөтен оптика эш хәлендә булырга тиеш. Тукталышларда ерактан югары күрүчәнлек жилетын кулланырга.

Ерак араларга барудан баш тартыгыз.

Җәяүлеләргә киңәш ителә:

1. Урамнар һәм юллар аркылы чыкканда игътибарлы булырга;

2.Урамны җәяүлеләр өчен билгеләнгән урында гына кисеп чыгарга, шуны истә тотарга кирәк: начар күрүчәнлек һәм юл тайгак  булу сәбәпле, машина йөртүчегә транспорт чарасын туктату өчен күбрәк вакыт кирәк;

3. Машиналар йөргән юлны мөмкин булганча кисеп чыкмаска, җир өсте яки җир асты җәяүлеләр кичүләре генә файдаланырга кирәк;

4. Хәрәкәт итүче транспорт алдыннан трассаны узмаска;

5. Транспорт агымын каршылап кына хәрәкәт итәргә;

6. Югары күрүчәнлек жилетын кулланырга яки кием-салымга яктылыкны кире кайтаручы элементларны беркетергә.

Теләсә нинди бәла булган очракта сез һәрвакыт ашыгыч хезмәтләрне бердәм чакыру номерына – «101,112»мөрәҗәгать итә аласыз. Шалтыратулар тәүлек әйләнәсе һәм шәһәр һәм кәрәзле телефоннардан бушлай кабул ителә.

ТР буенча Россия ГТХМ Баш идарәсенең "ышаныч телефоны" 8 (843) 288-46-96