"Борискино» отрядында ике атнадан бөртеклеләрне җыеп бетерергә планлаштыралар

2021 елның 30 июле, җомга

Казан аграр университеты студенты Ленар Вәгыйзов иртә яздан көзгә кадәр «Борискино» отрядында агроном буларак практика уза, чыныгу ала. Ленар-Чуаш Кичүеннән. Быел вузның дүртенче курсында укыячак. Урып-җыю бара торган басуларда ул үз белемнәре нигезендә кырларны язгы эшкәртү, сабан культураларын чәчүне оештырды.
- Менә бу арпа басуы, башкаларныкыннан да бәхетлерәк. Иң кирәкле вакытта биредә ике тапкыр яңгыр яуды. Бу басуда барлык агротехник чаралар да төгәл үтәлде. Арпа уңышы биредә гектардан 20 центнерга җитә, - дип уртаклашты Ленар.
- Агроном дипломы алгач, язмышыңны туган районың белән бәйләргә җыенасыңмы?
– Районның авыл хуҗалыгы һәм азык-төлек идарәсендә яшь белгечләргә нинди ташламалар һәм түләүләр бирелүе турында аңлаттылар. Авылга эшкә кайтсам, йорт төзүгә ташламалы кредит алу мөмкинлеге булачак. Иң мөһиме, биредә мине беләләр, кайтуымны көтәләр. Шуңа күрә укуны тизрәк тәмамлыйсы килә, - дип хәбәр итте Ленар.
Егетнең әтисе Юлдам – «Востокзернопродукт»ның мактаулы шоферы.

Арпа суктыруда «Мега» комбайнында Виталий Арнаков эшли. Виталий-җәмгыятьнең тәҗрибәле һәм оста механизаторы. Әхмәттән Ленар Хәйруллин инде берничә ел рәттән урак язмышын хәл итүгә үз өлешен кертә.
«Борискино» отряды җитәкчесе Петр Бокарев ашлык ташуда мәшгуль йөртүчеләрне мактады.
- Кырдан элеваторга кадәр ераклык 40 километр тәшкил итә. Безнең шоферлар комбайннар тулы бункерлар белән саубуллашмасын өчен кулдан килгәннең барын да эшлиләр. Әхмәттән Рафаэль Бакиров белән Мөнир Таҗиев, Карамалы авылыннан Раил Мортазин һәм Илгизәр Зәйнетдинов, Рәшит Сафин, Мәхмүт Вәлиев, Түбән Әлкидән Рөстәм Гайфуллин ашлыкны элеваторга ташыйлар. Алар барысы да хуҗалыкка шәхси «КамАЗ»да ярдәмгә килде", – дип билгеләп үтте җитәкче.
Без күрше басуда борчак суктыруда эшләүче егетләрнең хәл-әхвәлләре белән таныштык.
- Борчак теземнәре әйбәт кипте. Ике комбайнда без өченче көн инде суктыруда. Тоткарлыксыз эшлибез. Вак-төяк ватылган очракта, отряд җитәкчесе шунда ук балаларны ярдәм күрсәтү өчен беркетә. Шундый матур көннәр булганда кәеф белән эшли, - диде Иван Калмыков «Нью Холланд»комбайны штурвалы артына утырып.
Югары Кәчидән Механизатор Виталий Антонов иптәшенә кушыла:
- Монда уңыш яхшы. Комбайн бункерлары тиз тула. Шуңа эшләү дә күңелле.
Басуда тагылма белән тракторда Александр Амуков кизү тора. Цистернада-су. Бу-янгын очрагына саклык чарасы.
- Бездә үз эшләренә бик җаваплы караучы оста механизаторлар эшли. Борчак урып-җыюда Чуаш Кичүеннән Фәнис Борһанов, Әхмәттән Фаил Ягудин тырышып эшлиләр. Көзге культуралар өчен ике яшь, перспективалы тракторчылар Андрей Потапов һәм Николай Калмыков җир эшкәртү белән мәшгуль. Культивациядә көн саен планны арттырып үтәү белән Алмаз Хаматшин эшли, ә тырмалауда Рамил Абдуллин, – дип уртаклашты отряд җитәкчесе Петр Бокарев.
«Борискино» отрядында урак җайга салынган. Биредә уңышның яртысын җыйдык инде. Көннәр уңай булса, аграрийлар ике атнада бөртеклеләрне җыеп алырга планлаштыра.