"Керемнәр турындагы белешмәләрдә" хокук бозу хакимият имиджында тискәре чагылыш таба

2021 елның 6 декабре, дүшәмбе

Комиссия белән район Башлыгы Александр Никошин җитәкчелек итте.

Мәгълүмат белән район Башлыгының коррупциягә каршы көрәш мәсьәләләре буенча ярдәмчесе Алсу Хәйруллина чыгыш ясады. Ул хәбәр иткәнчә, 2021 елның 19 октябренә Россия Федерациясендә дәүләт һәм муниципаль хезмәткәрләрнең керемнәре, чыгымнары, мөлкәте һәм мөлкәти характердагы йөкләмәләре турында белешмәләрдә хокук бозуның 40 меңнән артык очрагы ачыкланган. Күпчелек очракта хокук бозулар әлеге өлештәге компетенцияләрнең җитәрлек дәрәҗәдә булмавы, сорауның һәм җаваплылыкның катлаулылыгын аңлауның түбән дәрәҗәсе белән бәйле.

Керемнәр турында белешмә бирү коррупциягә каршы законнарда каралган тиешле затның бурычы булып тора.

Мәгълүматларны тапшыру срогы хисаптан соң килүче елның 30 апреленә кадәр. Мәгълүматларны апрельгә кадәр кичектерергә киңәш ителми. Белешмәләр аерым бирелә: хезмәткәргә, хатынына (иренә), һәр балигъ булмаган балага карата. Шулай ук граждан төгәлләштерелгән белешмәләрне Россия Федерациясе законнары нигезендә белешмәләр бирелгән көннән бер ай эчендә тапшыра ала.

Алсу Ринатовна мәҗбүри графны керемнәр турындагы белешмәдә тутыру ысулларын аңлатты, еш кабатланучы хаталарга һәм җитешсезлекләргә игътибарны юнәлтте. Ул билгеләп үткәнчә, объектив сәбәпләр аркасында хезмәткәр хатынының (иренең) һәм балигъ булмаган балаларының керемнәре, мөлкәте һәм мөлкәти характердагы йөкләмәләре турында белешмәләр тапшыра алмаган очракта, аңа дәүләт органының коррупциячел һәм башка хокук бозуларны профилактикалау буенча кадрлар хезмәте бүлекчәсенә хат җибәрергә кирәк, анда кирәкле белешмәләрне тапшырмау сәбәпләрен күрсәтергә. Әлеге факт районда төзелгән хезмәт тәртибенә таләпләрне үтәү һәм мәнфәгатьләр конфликтын җайга салу буенча комиссиядә каралырга тиеш.

Район Башлыгы Александр Никошин, дәүләт һәм муниципаль хезмәткәрләргә, авыл җирлекләре башлыкларына мөрәҗәгать итеп, гамьсезлек, белемнең җитәрлек дәрәҗәдә булмавы граждан хезмәткәре карьерасында тискәре чагылыш табарга мөмкин, дип ассызыклады. Кабат бозу граждан һәм муниципаль хезмәткәрне ышаныч югалуга бәйле рәвештә яңадан торгызу мөмкинлегеннән башка эштән азат итүгә китерергә мөмкин.