Май чабу - кышны үткәрүне һәм табигатьне яңартуны символлаштыручы иң хөрмәтле рус бәйрәмнәренең берсе.

2024 елның 18 марты, дүшәмбе

Май чабу атнасында һәр көнне үз исеме һәм ритуаллары бар. Кышны озату-елның иң күңелле һәм көтеп алынган бәйрәмнәренең берсе, анда кешеләр күңел ачалар, кунакка йөриләр, бәйрәмнәр оештыралар һәм блиннар ашыйлар.

Районның мәдәният йөртларында кыш көне хушлашуга багышланган традицион күңел ачулар булып узды. Тамашачы программа кунакларга чын рус бәйрәме атмосферасына чумарга мөмкинлек бирде, энергия, дәрт белән тәэмин итте. Бәйрәмдә рус халык җырлары, әйтемнәре, такмаклары яңгырады. Балалар төрле конкурсларда бик теләп катнаштылар. Атларда шуу буенча традицион Масленица уенында күңел ачу һәм дәрт белән катнаштылар.  Авылдашларына һәм бәйрәм кунакларына чараны оештыручылар самовардан кайнар чәй, бал һәм татлы рус коймаклары әзерләделәр.

Әйтергә кирәк, бу көнне районның авыл җирлекләрендә игелеклелек һәм шатлык атмосферасы хөкем сөрде. Сау бул, Кыш, исәнме, Яз!